Krásny život pána Krystalla

Autor: Simona Rezníčeková | 20.2.2016 o 21:03 | (upravené 23.2.2016 o 15:23) Karma článku: 2,27 | Prečítané:  307x

O výstave TESTAMENT v Národnej galérii vo Varšave, ktorú tam možno vidieť do 6.3.2016. Predstavuje pestrú kolekciu malieb, kresieb, grafík, sôch, keramiky, porcelánu a sakrálnych predmetov.

Xawery Dunikowski - MadonaXawery Dunikowski - Madona (mnw)

"Muzeum Narodowemu" vo Varšave ju odkázal Bronisław Krystall, človek, ktorý bol sám o sebe ešte zaujímavejší a originálnejší ako jeho zbierka. Narodil sa ako Bairuch Kryształ v rodine bohatého obchodníka vo Varšave. Jeho otec bol židom ruského pôvodu a vlastnil galantériu. No nejednalo sa o nejaký malý zaprášený obchodík s gombíkami, ale veľkoobchod, ktorému sa darilo tak dobre, že mohol syna vyslať na štúdiá do Nemecka a Švajčiarska. Vrátil sa s doktorátom z filozofie. Téma jeho záverečnej práce znela "Dejiny umenia ako veda." Ľudia, ktorí tomu rozumejú hovoria, že keby zostal pri filozofii, čakala by ho skvelá kariéra. Lenže on sa rozhodol inak. Po smrti otca zdedil veľký majetok, ktorý ešte rozmnožil šikovnými obchodmi s nehnuteľnosťami. Premenoval sa na Bronisława Krystalla a stal sa jedným z najväčších mecenášov a najveľkorysejších donátorov poľského umenia dvadsiateho storočia.

Wojciech Kossak - Portrét B. KrystallaWojciech Kossak - Portrét B. Krystalla (mnw)

Krátko na to sa oženil s krásnou a talentovanou mladou huslistkou Izabelou Rotmil, ktorá mu porodila syna Karola. A tu sa osobné šťastie pána Krystalla vyčerpalo. Šesť rokov po svadbe Izabela umiera na otravu krvi a o sedem rokov neskôr aj jeho milovaný syn, kryštálik Karol. Krystall už vtedy štedro podporoval súčasné umenie. Než osemročný Karol umrel, stihli ho portrétovať takí maliari ako Wojciech Kossak, či Stanisław Ignacy Witkiewicz.  Z tohto obdobia pochádza aj potrét samotného Krystalla od Wojciecha Kossaka, ktorý je logom súčasnej výstavy. Kossak namaľoval Krystalla s koňom, aj keď Krystall na koni nejazdil, ani sa o ne nezaujímal. No dynastia poľských maliarov - Kossakovcov je známa hlavne svojimi precíznymi zobrazeniami týchto zvierat, je to niečo ako ich značka. Neďaleko bieloruskej hranice, uprostred białowiežského pralesa, v domčeku bez vody a elektriny dodnes žije pravnučka Wojciecha, Joanna, ktorá sa živí, čím iným ako maľovaním koní.

Po týchto osobných tragédiách sa Krystall ešte viac zahĺbil do zberateľstva. Aj keď bol celý život praktikujúcim židom, bol mimoriadne nábožensky tolerantný a v jeho zbierkach sa okrem cenných judaík nachádzajú aj diela kresťanského sakrálneho umenia, najmä zo stredoveku. Poľsko mu tiež vďačí za jedno z arcidiel poľskej hudby dvadsiateho storočia. Keď sa Krystall dozvedel o finančných problémoch Karola Szymanowského, objednal si u neho requiem, ktoré malo byť venované jeho zosnulej manželke. No skladateľ s objednávkou meškal, vyhováral sa a pýtal si stále väčšie zálohy, až kým namosúrený Krystall neodmietol ďalej platiť. Szymanovski sa nakoniec u svojho mecenáša ukázal, no namiesto objednaného requiem, priniesol inú skladbu, Stabat mater, zhudobnenú báseň o bolesti matky ukrižovaného syna, ktorá je súčasťou sviatočnej katolíckej bohoslužby. Krystall dielo prijal a zaplatil, no na spoluprácu so Szymanovským spomínal s rozčarovaním, K umelcom, ktorých zobral pod svoje krídla bol štedrý, no keď platil, tak aj vymáhal. Očakával, že budú rovnako dôsledný ako on sám.

Jacek Malczewski - Autoportrét s paletouJacek Malczewski - Autoportrét s paletou (mnw)

Jeho zbierka je veľmi rôznorodá a od väčšiny iných zberateľov ho odlišovalo aj jeho vzdelanie. Vedel, čo zbiera. Na výstave možno vidieť aj keramiku a porcelán pomaľovaný podľa jeho nápadov. Tešili ho tiež netypické témy v diele vyhranených umelcov, ako napríklad zátišie s mŕtvou volavkou od Władisława Czachórského, komerčného maliara z devätnásteho storočia, ktorého preslávili okázalé portréty mladých žien. V jeho hľadáčiku bolo aj sochárstvo. Zaujímavé bolo, že kupoval najmä plastiky menších rozmerov, také, ktoré mu vošli do bytu. Keď bolo v roku 1938 dobudované nové sídlo Národnej galérie, jeho vtedajší riaditeľ Stanisław Lorentz sa obrátil na všetkých významných zberateľov, či by nemohli novú inštitúciu obdarovať dielami poľských maliarov devätnásteho a dvadsiateho storočia, ktorých bol v galérii nedostatok. Jediný, kto na túto výzvu zareagoval bol Krystall. A tak sa začalo jeho dlhé priateľstvo s touto inštitúciou.

Mnoho umelcov sa stalo jeho blízkymi priateľmi. V medzivojnovom období patril k intelektuálnej smotánke Poľska, poznal sa so všetkými významnými maliarmi, skladateľmi a filozofmi. No tieto zlaté časy sa mali čoskoro skončiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?